אודות מוזיאוני חיפה

שישה מוזיאונים במסגרת אחת

מוזיאוני חיפה- הינה חברה לתועלת הציבור (חל"צ) אשר הוקמה ב-23 בפברואר1976 .
מוזיאוני חיפה כוללים את המוזיאונים העירוניים הפרושים ברחבי העיר חיפה: מוזיאון חיפה לאמנות, והמרכז לאמנויות, מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, המוזיאון הימי הלאומי, מוזיאון העיר, מוזיאון מאנה כץ ומוזיאון הרמן שטרוק והמוזיאון לפרהיסטוריה

בעת היווסדה כללה החברה את כל המוזיאונים שהיו בזמנו מחלקה בעירייה, עד שנת 1977 שכנו המוזיאונים באחד מאגפיו של בניין העירייה. בשנת 1977 הועברו חלקם לבניין הנוכחי ברחוב שבתאי לוי 26. בשנת 1985 החברה כללה:

 

מוזיאון חיפה לאמנות- (שנקרא המוזיאון לאמנות חדשה) נפתח בשנת 1951 בבניין העירייה ונוהל ע"י ד"ר פ. שיף בין השנים 1955- 1964. בשנת 1978 עבר המוזיאון למשכנו הנוכחי היום ברחוב שבתאי לוי 26.

המוזיאון למוזיקה ולאתנולוגיה- המוזיאון נפתח לציבור הרחב ב1956 ונסגר בשנת 1995.
המוזיאון לפרהיסטוריה ע"ש משה שטקליס, שנפתח ב-15 בפברואר 1962, המוזיאון והיה לראשון בארץ ובמזה"ת, ומבין המעטים בעולם, שיועד לנושא הפרהיסטוריה בלבד. המוזיאון כלל כמאה אלף ממצאים מהפרהיסטוריה הארץ ישראלית ובמיוחד מאזור הכרמל (שמרביתם הוחזרו לאוצרות המדינה), כמו גם עשרות צלמיות מן האמנות הפרהיסטורית האירופאית.המוזיאון שוכן בגן החיות הלימודי בחיפה. בתצוגת הקבע של המוזיאון מוצגות התרבויות הפרהיסטוריות בארץ עם דגש על אזור הכרמל. אחת התערוכות מתארת יישובים שנעלמו מתחת לפני הים. בתערוכה מוצגים ממצאים מהכפרים הניאוליתיים שנתגלו בחוף הכרמל, כולל שחזור של מבנים ובארות מים מכפר הדייגים הים התיכוני שהתגלו באתר עתלית-ים, ומהאתרים הניאוליתיים הקיראמיים נווה-ים, כפר-סמיר וכפר גלים.

 

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית- הוקם בשנת 1959., המוזיאון מציג תערוכות אמנות מסורתיות ועכשוויות המאפשרות להכיר את התרבות והאמנות היפנית. המוזיאון בעל אוסף רחב של חפצי אמנות ואומנות: חרבות, קרמיקה, טקסטיל מסורתי ועוד אשר רובם מאוספו של פליקס טיקוטין ומתרומות נוספות. המוזיאון הינו היחיד מסוגו בכל המזרח התיכון שמוקדש כולו לאמנות יפן. המוזיאון שוכן במרכז הכרמל, אזור בילוי ותיירות, בסמוך לשדרת המלונות, גן החיות הלימודי ועוד.

 

המוזיאון הימי הלאומי- הוקם בשנת 1953 , מאוספו הפרטי של אריה בן־אלי ז"ל, שהיה מייסדו ומנהלו הראשון של המוזיאון. בשנת 1972 נחנך הבניין ברחוב אלנבי 198, שם נמצא עד היום.
המוזיאון מציג תערוכות מרהיבות של ספנות בתקופות שונות, תערוכת הפיראטים המוצגת במוזיאון כחלק מתצוגת הקבע הינה תצוגה חוויתית ויחידה מסוגה בארץ. בנוסף מוצגים במוזיאון ממצאים נדירים ששרדו מהעת העתיקה, ארכיאולוגיה תת ימית, מטבעות יווניים־ רומיים, מיתולוגיה ימית ועוד. המוזיאון ממוקם בכניסה הדרומית לחיפה ומושך אליו אלפי מבקרים בשנה.

 

המוזיאונים שנוספו החל משנת 2000 לחברת המוזיאונים:


מוזיאון העיר- שוכן במבנה הטמפלרי הראשון במושבה הגרמנית אשר שימש כבית העם הטמפלרי. המוזיאון כחלק מהמושבה הגרמנית, עבר בשנת ה-2000 שימור ושיקום יסודיים. במוזיאון מוצגות תערוכות העוסקת בהיסטוריה של העיר חיפה מתקופות ומנקודות מבט שונות. בנוסף מוצגות תערוכות מתחלפות העוסקות בנושאים מגוונים: עירוניות, זהות, רב-לאומיות, בין-תרבותיות ועוד. המוזיאון קיים לאורך השנה סדרת סיורים מרתקים להיכרות עם העיר וההיסטוריה.

 

מוזיאון מאנה כץ- הוקם בביתו של האמן מאנה כץ שהיה מחשובי "אסכולת פריז". המבנה ממוקם במרכז הכרמל, בסמוך לטיילת לואי ולכניסה לגנים הבהאיים. המוזיאון עוסק בחיבור בין יהדות ואמנות, מציג תערוכות מתחלפות אשר מתמקדות באמנות מודרנית, ובאמנים בינלומיים בהם: חיים סוטין, מוריס ולמאנק, מאוריציו גוטליב, יוסף ישראלס, קאמי פיסארו, מקס ליברמן. התערוכות יוצרות מפגש מעניין בין יצירותיו של מאנה-כץ ליצירותיהם של אמנים עכשוויים משדה האמנות העכשווית בארץ ובעולם.


מוזיאון הרמן שטרוק- הוקם בביתו של האמן ומוקדש לו. שטרוק נחשב לאחד מאמני ההדפס החשובים בארץ ובגרמניה של המחצית הראשונה של המאה ה-20. מבין היצירות החשובות של שטרוק ניתן לציין את: דיוקנו של תיאודור הרצל, דיוקנאות של גדולי הרוח, המדע והציונות מתקופתו של האמן. במוזיאון מוצגים פריטי ריהוט המקוריים של האמן, חפציו ומכונת ההדפס המקורית של שטרוק שעברה שיקום ושימור והיא עדיין פעילה. המוזיאון שוכן בשכונת הדר הכרמל, במבנה ארכיטקטוני אקלקטי מהודר, שתוכנן בידי האדריכל הנודע אלכסנדר ברוואלד. הבית עבר תהליך יסודי של שיקום ושימור מלא, ונפתח לקהל באוקטובר 2013 עם תערוכה רטרוספקטיבית של יצירות שטרוק. מאז הוצגו במוזיאון תערוכות שעוסקות באמני ההדפס החשובים, בהם פרנצ'סקו גויה, ותלמידיו וממשיכי דרכו של שטרוק. בקומה השנייה של המוזיאון מוצגות תערוכות הדפס ותחריט ככשויים, ובמקום מתקיימים קורסים וסדנאות הדפס וכן הדגמות של אמנות ההדפס.


מטרותיה העיקריות של החברה הן: אחזקה וניהול מוזיאונים בחיפה; שמירה, הצגה ושימור של פריטים בעלי ערך אמנותי, ארכאולוגי, היסטורי, תרבותי או חינוכי; רכישה, אחסון והחזקה של נכסי המוזיאונים; קיום תערוכות, תצוגות ופעילויות חינוכיות; טיפוח, עידוד והפצה של ידע ואהבת האמנות, ההיסטוריה היהודית והכללית, וכל נושא העשוי להרחיב את הידע ולקדם את החינוך של הציבור. במטרות המוזיאונים לקיים תערוכות, אירועים, תצוגות, הרצאות, סרטים, מחקרים ופעולות אחרות שיש בהן לקדם, לטפח, לעודד ולהפיץ את ידיעת ואהבת האמנות, התרבות, ידיעת הארץ והחיים בארץ.

עוד במוזיאוני חיפה