בית קיש

תת-אלוף פרדריק ה. קיש

נולד בשנת 1888, בדרז'לינג שבהודו.

נהרג בואדי עקרית שבתוניסיה, באפריל 1943, כתוצאה מהתפוצצות מוקש, עת שירת כמהנדס הראשי של הארמיה השמינית, בפיקודו של ברנרד מונטגומרי.

פרדריק קיש שירת בהצטיינות כמהנדס בצבא הבריתי במהלך מלחמת העולם הראשונה. הוא נפצע שלוש פעמים, וקיבל אותות כבוד מאת הצבא הבריטי (D.S.O) והצבא הצרפתי (Croix de Guerre). הוא סיים את המלחמה בדרגת רב סרן; באותה תקופה הוא שירת כראש אגף מודיעין רוסיה במיניסטריון המלחמה הבריטי.

קיש היה חבר במשלחת הבריטית לוועידת השלום וורסאי. בתמורה לשירותו המצטיין כחבר המשלחת בין השנים 1919-1921, הוא קודם לדרגת סגן אלוף. הוא זכה לתואר אבירות (Commander of the British (Empire, ואף זכה בתואר אביר לגיון הכבוד הצרפתי.

בין השנים 1923-1931, כיהן קיש כיו"ר ההנהלה הציונית בפלסטין - הוא היה אחראי ליישום תכנית הקונגרס הציוני תחת המנדט הבריטי. במסגרת תפקידו, עשה רבות על מנת לקדם את פיתוח הישוב ולאפשר את קיומה של ישות לאומית חדשה. הוא עודד עליה. הוא ייעץ למתיישבים היהודיים בענייני הגנה עצמית. הוא עזר לגשר את הפער בין רשויות המנדט לבין המתיישבים. הישגו המרשים ביותר בתקופה זו הייתה ההעברה המוחלטת של השליטה על שירותי הבריאות ומערכת החינוך מרשויות המנדט לידי המתיישבים היהודיים.

קיש אף היה מעורב באספקטים רבים של חיי התרבות במנדט הבריטי. הוא כיהן כיו"ר הקרן שפרסמה את מילון הלשון העברית של אליעזר בן יהודה לאחר מותו; הוא קידם את עלייתם של חברי להקת תיאטרון 'הבימה' מרוסיה והתיישבותם בפלסטין; הוא היה חבר בוועד המנהלים של הטכניון - המכון הטכנולוגי לישראל בחיפה; וכן שימש כיו"ר ועד עיתון ״פלסטין פוסט״. לאחר עליית הנאצים לשלטון בגרמניה, קיש שיחק תפקיד מרכזי בייסוד התזמורת הפילהרמונית של פלסטין ואף שירת בתור גזברה.

בשנת 1939, שב קיש לשירות בצבא הבריטי. הוא שירת בהצטיינות וקודם לדרגת תת-אלוף. בשנת 1941, הוא מונה למהנדס הראשי של הארמיה השמינית, בפיקודו של מונטגומרי. הוא שירת לאורך המערכה הבריטית בצפון אפריקה, בין היתר בקרבות המכריעים באל עלמיין, טוברוק וטריפולי, נוסף על הקרב הגדול בואדי עקרית. באותה תקופה הוא זכה בתואר אבירות נוסף (Companion of the Bath). בזמן פטירתו, הוא היה מועמד לקידום לדרגת אלוף. נכון לאותה תקופה, הגיע קיש לדרגה הגבוהה ביותר שאליה הגיע יהודי בצבא בריטניה במהלך שירותו.

קיש היה תמיד במרכז כל פעילות צבאית בה נטל חלק. הוא נהרג, בעקבות עליה על מוקש, עת פיקח על פינוי אחד משדות המוקשים הגרמניים האחרונים. הוא קבור בבית עלמין צבאי בריטי בואדי עקרית.

כיום, חרבו של קיש מוצגת בלטרון. שדרות קיש בכרמל שבחיפה, יער קיש וכפר קיש שבגליל, נקראו על שמו.

פרדריק ה. קיש

עוד במוזיאוני חיפה